Co je to lupénka

Lupénka neboli psoriáza je chronická autoimunitní zánětlivá kožní choroba, kdy na základě vrozeného sklonu k imunitním a kožním odchylkám a po působení provokačních faktorů dochází ke vzniku zánětu a zrychlenému růstu kožních buněk.

Onemocnění se projevuje vznikem rudých ložisek, která jsou ostře ohraničená, s nánosem stříbřitých šupin. Lupénku bohužel nelze zcela vyléčit, protože sklon k chorobě je vrozený, avšak prevencí a pravidelnou léčbou ji lze stabilizovat a v řadě případů i dlouhodobě zahojit.

Ložiska, která často svědí a jsou bolestivá, mohou praskat a krvácet. Nejčastějším místem psoriatrických ložisek jsou lokty, kolena, oblast beder a kštice, dále se mohou objevit na nehtech, dlaních, ploskách nohou, ale i genitálu a vzácně na obličeji. Někdy může být kožní povrch postižený celý, a v tom případě mluvíme o generalizaci psoriázy.

Lupénka postihuje přibližně stejně ženy a muže. Jedná se o onemocnění, u kterého působením zevních faktorů na geneticky predisponovaného jedince dochází k rozvoji nemoci. Vznik lupénky u pacienta je nejčastější buď v rané dospělosti, nebo kolem 40. – 50. roku věku, nicméně se může objevit kdykoliv, například i v novorozeneckém a dětském období.

České republice je prevalence psoriázy 2 %, což znamená přibližně 200 000 pacientů.. Celosvětově se léčí přes 100 miliónů pacientů. Zajímavostí je fakt, že v USA je každoročně diagnostikováno přes 150 000 nových pacientů s tímto onemocněním.

Lupénka výrazně ovlivňuje nejen fyzické, ale i psychické a sociální aspekty života jedince, čímž výrazně ovlivňuje kvalitu života.

Pět nejčastějších mýtů o lupénce.