Jak zvládnout lupénku

1) Přiznejte si své pocity – pocity smutku, hněvu či zklamání ve spojení s lupénkou jsou přirozenou reakcí, ale neutápějte se v těchto pocitech příliš dlouho.

2) Snažte se myslet pozitivně – negativní pocity související s lupénkou jsou přirozenou reakcí, ale neutápějte se v nich příliš dlouho.

3) Zvládněte stres, který je prokázaným vyvolávacím faktorem lupénky – naučte se cvičit relaxační cviky.

4) Nejste v tom sami – podporu a pomoc můžete nalézt nejen u rodiny a přátel, ale i u pacientských organizací, které umožňují setkávání se stejně postiženými lidmi.

5) Dodržujte správnou životosprávu, která může stav lupénky výrazně zlepšit. Konzumujte zeleninu, ovoce, luštěniny, celozrnné pečivo, libové maso, ryby, mléko a mléčné výrobky.

6) Vyhněte se nadměrnému užívání alkoholu, tučnému masu a živočišným tukům, červenému masu, uzeninám, potravinám s vysokým obsahem soli, konzervantů, barviv, pikantního a exotického koření.

Co může udělat rodina

Je potřeba si uvědomit, že lupénka není nakažlivé onemocnění, což znamená, že pokud má někdo z rodiny lupénku, nehrozí přenos na další členy rodiny.

Lupénka se však jako každá jiná chronická choroba odráží na celém životě rodiny. Nejvíce žádoucí je trpělivost a tolerance, vstřícnost a hlavně pomoc v obdobích, kdy je nemoc v akutní fázi, zvláště u pacientů s těžkým stupněm lupénky. Vždy se zamyslete, co by asi mohlo pomoci vám, kdybyste byli ve stejné situaci.

Není nutná přehnaná péče, ale je důležité uspořádat režim rodiny tak, aby se přizpůsobil nemocnému. Vždy se o této problematice otevřeně pobavte, nevnucujte nemocnému své nápady. Snažte se řešit problémy otevřeně a racionálně.

Důležitá je podpora a pozitivní myšlení, aktivní spolupráce partnera na doporučených léčebných procedurách, podpora při dodržování správného způsobu výživy a podpora v aktivním odpočinku. Důležitý je i vstřícný přístup k výběru společné dovolené a při výběru vhodného zaměstnání, neméně důležitý je i citlivý přístup v sexuální oblasti.

Rodina by se měla stát oporou i při začlenění do společnosti přátel. Pamatujte, že psychika je jedním z nejčastějších provokačních faktorů a stres, strach a nevyrovnání se s chorobou jsou faktory, které nemocnému brání v uzdravení a navíc zhoršují průběh onemocnění. Pokud se vám nedaří tyto problémy zvládnout, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Choďte mezi lidi se stejným onemocněním

Příležitost pro takové setkání nabízí pacientská konference „O LUPÉNCE (NE)JEN PRO PACIENTY“, která je zaměřena nejen na komplexní problematiku léčby tohoto onemocnění, ale také na práva a povinnosti pacientů. Tato konference se koná u příležitosti Světového dne lupénky, který každoročně připadá na 29. října.