
Jaké léky mohou lupénku ovlivnit?
Dědičný předpoklad ke vzniku lupénky nestačí. Samotná nemoc je výsledkem kombinace několika faktorů, kterými jsou genetické predispozice, porucha imunitního systému a vystavení se vnějším vlivům. Co spustí lupénku u jednoho člověka, nemusí ji zapříčinit u jiného. Mezi možné spouštěče rozvoje tohoto onemocnění řadíme nejen stres, zánět, poranění kůže, ale i léky.
Mechanismy, kterými mohou některé léky zhoršovat průběh lupénky, nejsou doposud zcela objasněny.
Lidé s lupénkou mohou trpět zároveň i jiným onemocněním a užívat na něj léky. Některé medikamenty mohou zhoršit průběh lupénky či napomoci k jejímu vzniku. Jedná se především o léky určené k terapii vysokého krevního tlaku, žloutenky a duševních chorob.
Mezi rizikové léky patří:
- Antihypertenziva – ve skupině medikamentů užívaných při léčbě vysokého krevního tlaku jsou pro pacienty s lupénkou rizikové zejména beta-blokátory. Podle provedených studií mohou tyto léky zhoršit příznaky lupénky u čtvrtiny až třetiny pacientů. Dále pak inhibitory ACE, blokátory kalciového kanálu.
- Lithium – lék užívaný ke stabilizaci nálady u duševních nemocí, může negativně ovlivňovat průběh lupénky až u poloviny osob s touto chorobou.
- Antimalarika – léky nejen proti malárii, ale i k léčbě autoimunitních nemocí, např. lupusu a revmatoidní artritidy. U některých pacientů způsobují vzplanutí lupénky během několika týdnů po požití.
- Interferony – přípravky užívané k léčbě virové hepatitidy (infekční žloutenky) mohou zhoršit příznaky lupénky či onemocnění poprvé spustit.
- Soli zlata – užívané k léčbě revmatických chorob.
- Sedativa – léky užívané ke zklidnění.
- Volně prodejné léky – tuto kožní chorobu mohou nepříznivě ovlivnit např. některé léky proti bolesti (analgetika, nesteroidní antirevmatika).
Vždy konzultujte vhodnost nasazení nových léků s ošetřujícím lékařem.
Autor: Redakce