Nemoci spojené s lupénkou – komorbidity

Lupénka je viditelná nemoc s mnoha skrytými dopady. Pacienti mají problémy nejen s kůží, ale bohužel jsou také vystaveni vyššímu riziku některých dalších chorob. Mezi tyto přidružené nemoci tzv. komorbidity patří metabolický syndrom, nespecifické střevní záněty a kardiovaskulární onemocnění.  Míra rizika postižení těmito chorobami závisí na závažnosti, době trvání lupénky a věku pacienta. Je velmi důležité odhalit jejich prvotní příznaky a následně je léčit.

Mezi nejčastěji se vyskytující doprovodná onemocnění lupénky patří:

Psoriatická artritida

Minimálně 30 % lidí postižených lupénkou trpí psoriatickou artritidou, která může být mírná a vyvíjet se pomalu, nebo závažná a vzniknout náhle. U 85 % pacientů předcházejí kožní změny změnám kloubním. Mezi typické příznaky patří snížený rozsah pohybu, bolest nebo otok šlach, ztuhnutí, bolest, pulzování a citlivost v jednom nebo více kloubech, nateklé prsty na rukou a nohou, ranní ztuhlost a únava. Máte-li potíže s klouby, je nutné informovat o tom Vašeho ošetřujícího kožního lékaře. Cílem léčby je zmírnit bolest, zmenšit otok, pomoci kloubem správně hýbat a zabránit dalšímu poškození.

Onemocnění srdce, cév a cukrovka

Pacienti s těžkou lupénkou mají o 58 % vyšší riziko srdečního infarktu, u mozkové mrtvice je to 43 %. Dlouhodobý přetrvávající chronický zánět postihující velké části těla vede k zánětlivým změnám i ve velkých tepnách (např. v aortě). Agresivní léčbou lupénky mohou pacienti snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. U pacientů s lupénkou lze kvůli systémovému zánětu očekávat i vznik inzulínové rezistence až cukrovky 2. typu. Snažte se snižovat riziko vzniku těchto nemocí nejen preventivními prohlídkami u Vašeho praktického lékaře, ale také zdravou životosprávou s pravidelným cvičením. Často se stává, že lidé s cukrovkou 2. typu nemají žádné příznaky. Pokud se u Vás objeví časté močení, nadměrná žízeň, extrémní hlad, velká únava a podrážděnost, rozmazané vidění a opakované infekce kůže, dásní nebo močového měchýře, tak navštivte neprodleně Vašeho praktického lékaře či internistu.

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom je tvořen skupinou různých onemocnění a rizikových faktorů, které společně významně přispívají ke vzniku aterosklerózy a s ní spojených chorob (například ischemické choroby srdeční či mozkové mrtvice). U nemocných trpících metabolickým syndromem, lékaři často nacházejí kombinaci – rizikového množství krevních tuků, zvýšeného krevního tlaku, obezity s nahromaděním tuku v oblasti břicha, zvýšeného množství krevního cukru či cukrovky. Pacienti s lupénkou by neměli zapomínat na preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, při kterých je možné včas odhalit vysoký krevní tlak, zvýšené množství krevního cukru a jiné rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Důležité je zaměřit se na úpravu životního stylu – zdravější jídelníček, častější pohybová aktivita, pravidelný odpočinek, zanechání kouření, omezení konzumace alkoholu, zmírnění stresu.

Deprese

Lidé s lupénkou mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zažijí depresi, než lidé ze zbylé populace. Deprese má značný vliv na kvalitu života jakéhokoli člověka. Je velmi důležité aktivně příznaky deprese vyhledávat a následně správně léčit. Pokud u sebe sledujete poruchy spánku, ztrátu energie, nedostatek zájmů a radosti ze života či neschopnost soustředit se, měli byste se svěřit Vašemu ošetřujícímu lékaři, vyhledat pomoc odborníka – psychologa či psychiatra, nebo kontaktovat pacientská sdružení.

Mezi ostatní přidružené nemoci  patří i další zánětlivá onemocnění (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, Bechtěrevova choroba). Lidé trpící lupénkou mají též zvýšené riziko rakoviny kůže a lymfomů. Jestliže se u Vás vyskytnout jakékoliv zdravotní obtíže, tak je vhodné navštívit co nejdříve Vašeho ošetřujícího lékaře.