Pobyt u moře pomáhá zmírnit příznaky lupénky

Pobyty u moře působí na nemocné s lupénkou obvykle blahodárně. Sluneční paprsky, vyšší vlhkost vzduchu a slaná voda pomáhají zmírňovat zánětlivé projevy na kůži. Díky tomu často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá a zarudlá.

Pokud trpíte lupénkou, pravděpodobně jste si všimli pozitivní změny jejích projevů na jaře a v létě. Je to dáno mimo jiné i větší sluneční aktivitou. UVB sluneční záření dokáže lupénku zlepšit tím, že pomáhá léčit kožní projevy a snižuje riziko vzniku zánětu. Musíme si ale dát pozor na příliš dlouhé slunění – to naopak kůži dráždí, vysušuje a lupénku zhoršuje.

Výjimku však tvoří tzv. fotosenzitivní psoriáza. Je to vzácná forma lupénky, při které pacienti zjišťují, že jim sluneční světlo nedělá dobře a jejich nemoc spíše zhoršuje. Postihuje celkově asi 5,5 % osob s lupénkou a je častější u starších lidí a lidí se světlou pletí.

Různé formy lupénky jsou rozdílně citlivé ke změnám klimatu. Nedostatečná vlhkost vzduchu způsobí, že pokožka neudrží přirozenou vláčnost a na povrchu se mohou objevit nepříjemné šupinky. V přímořských oblastech je naopak vlhkost vzduchu vyšší, proto je v nich kůže lépe hydratovaná a ložiska lupénky se zpravidla zlepšují.

Blahodárný účinek na postiženou kůži má také slaná mořská voda. Kombinace vody a soli může pomoci odstranit odumřelé kožní buňky, zmírnit zarudnutí, a tím omezit projevy lupénky. Výrazného zlepšení nemocní dosahují léčebnou kúrou u Mrtvého moře, které má vysokou koncentraci minerálních solí a dalších léčivých látek. Ideální délka pobytu u moře pro dosažení léčebných účinků je tři týdny a více.