Poradna

Máte nějaký problém týkající se lupénky a nevíte si s ním rady? Zkonzultujte ho v naší poradně s paní doktorkou Petrou Gkalpakioti.

MUDr. Petra Gkalpakioti pracuje od r. 2010 až doposud na Dermatovenerologické klinice 3.LF UK a FNKV. V roce 2015 složila úspěšně atestační zkoušku z oboru dermatovenerologie. Zaměřuje se na léčbu psoriázy včetně biologické terapie, diagnostiku kožních znamének a dětskou dermatovenerologii.

Lupénka vs. atopický ekzém 22. ledna 2018

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi lupénkou a atopickým ekzémem ? Děkuji.

Dobrý den, lupénka a atopický ekzém jsou zcela rozdílná kožní onemocnění, která se liší klinickým obrazem (projevy na kůži), průběhem onemocnění a liší se i terapie. Jedním z příkladů jejich odlišnosti je například častá spojitost alergie s atopickým ekzémem, což u lupénky nebývá. Společné mají to, že se jedná o chronická onemocnění. S pozdravem Gkalpakioti.

Lupénka ve vlasech 18. ledna 2018

Dobrý den, mám problém ohledně lupénky. Mám ji ve vlasech jenom na drobných místech už asi 2 roky. Začal jsem na předpis od doktorky používat mast Belosalic, která pomáhá lupenka zmizí a pak třeba se zase začne objevovat na stejných místech. Nechce se mě stále používat Belosalic, protože obsahuje kortikoidy, nevíte co s tím?? Děkuji.

Dobrý den, lupénka je chronické a stále ještě nevyléčitelné onemocnění, proto ji veškeré léky jen "potlačí" na určitou dobu, a po čase se opět objeví. Pokud nepoužíváte Belosalic kontinuálně po delší dobu, nemusíte se bát nežádoucích účinků. Někdy doporučujeme pacientům tzv. víkendovou terapii, tzn. že mast budete aplikovat jen o víkendu a ostatní dny se mazat nemusíte. Nemoc se často udrží pro pacienty v přijatelném stavu a přitom je spotřeba kortikoidů nižší. Případně můžete zkusit i např. přípravek BlueCap, dehtový šampón nebo mast s kombinací kortikoidů a derivátů vit. D. Poslední 2 varianty Vám může napsat na recept Váš dermatolog, takže je vhodné se s ním poradit. S pozdravem Gkalpakioti.

Má hormonální antikoncepce vliv na lupénku? 23. listopadu 2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li má užívání hormonální antikoncepce vliv na lupénku. Před třemi lety jsem HA neužívala a lupénka se vyléčila, na dva roky jsem měla klid. Teď se s lupénkou tahám rok, pořád nahoru a dolů. Rozhodla jsem se přášky zase vysadit, nezatěžovat tělo a zkusit, co se změní. Je to teprve dva týdny, ale lupénka mi přijde aktivnější. Nenašla jsem žádný věrohodný zdroj, pouze internetové diskuze, kde hormonální antikoncepce někomu pomáhá, protože udržuje hormony v rovnováze a někomu naopak škodí. Mohla byste mi prosím říct svůj názor? Moc děkuji.

Dobrý den, negativní či pozitivní vliv hormonální antikoncepce na lupénku zatím prokázán nebyl, byť se lupénka může po některých lécích zhoršit (např. určité léky na krevní tlak). Pokud by se přece jen lupénka po antikoncepci zhoršovala, očekávala bych po jejím vysazení zlepšení lupénky v rámci týdnů. S pozdravem, Gkalpakioti.

Strana 1 z 4 1 2 3 4