Otázky a odpovědi

MÁTE NĚJAKÝ PROBLÉM, KTERÝ SE TÝKÁ LUPÉNKY, A NEVÍTE SI S NÍM RADY? PODÍVEJTE SE NA NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI TÝKAJÍCÍ SE TOHOTO ONEMOCNĚNÍ. NA OTÁZKY ODPOVĚDĚLA DERMATOLOŽKA PETRA GKALPAKIOTI.

MUDr. Petra Gkalpakioti pracuje od r. 2010 na Dermatovenerologické klinice 3. LF UK a FNKV. V roce 2015 úspěšně složila atestační zkoušku z oboru dermatovenerologie. Zaměřuje se na léčbu psoriázy včetně biologické terapie, diagnostiku kožních znamének a dětskou dermatovenerologii.

Pokud nenajdete odpověď na to, co vás zajímá, svůj dotaz můžete poslat na e-mail petra.gkalpakioti@seznam.cz.

Poradenství je poskytované nezávisle na společnosti AbbVie. Společnost AbbVie nenese žádnou odpovědnost za komunikaci prostřednictvím e-mailu petra.gkalpakioti@seznam.cz.

Nežádoucí účinky prosím hlaste na e-mail: safety-cz@abbvie.com.

Lupénka vs. atopický ekzém 19. prosince 2018

Jaký je rozdíl mezi lupénkou a atopickým ekzémem?

Lupénka a atopický ekzém jsou zcela rozdílná kožní onemocnění, která se liší klinickým obrazem (projevy na kůži), průběhem onemocnění i léčbou. Jedním z příkladů jejich odlišnosti je například častá spojitost alergie s atopickým ekzémem, což u lupénky nebývá. Společné mají to, že se jedná o chronická onemocnění.

Diagnostika lupénky 19. prosince 2018

Nevím, na koho se obrátit ohledně správné diagnózy. Trápí mě praskající kůže na prstech u ruky, červené klouby a zvlněná lůžka nehtů. Kožní lékařka mi stále dává kortikoidy a občas antibiotika, ale léčba se mi nezdá úspěšná. Kdo by mi mohl poradit, zda se nejedná o lupénku? Jsou na to specialisté, nebo ji umí diagnostikovat každý kožní lékař?

Tento problém by měl vyřešit každý kožní lékař, existují ale i specializovaná centra na léčbu lupénky, která jsou většinou při kožních odděleních či klinikách ve velkých, případně fakultních nemocnicích.

Nakažlivost lupénky 19. prosince 2018

Mohu se nakazit od kamarádky, která má lupénku?

Lupénka je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění, což znamená, že rozhodně není nakažlivá. Sice nevypadá esteticky, ale určitě nemusíte mít obavy, že pokud nemocnému s lupénkou podáte ruku nebo ho potkáte třeba v bazénu, nakazíte se.

Lze lupénku vyléčit? 19. prosince 2018

Všude se píše o léčbě lupénky, ale je možné ji opravdu vyléčit?

Bohužel lupénku nelze zcela vyléčit. Přesto existuje mnoho léčebných možností, které vedou ke zmírnění jejích příznaků. Žádný ze způsobů léčby však není univerzální pro všechny pacienty. Druh léčby závisí na formě, lokalizaci a závažnosti psoriázy, na vašem věku a případných dalších prodělaných či současných onemocněních. Současné možnosti léčby psoriázy se dělí do 4 základních kategorií:
1. Lokálně působící masti, krémy a gely.
2. UV záření, koupele v sirných lázních nebo v lázních se solemi z Mrtvého moře, někdy kombinované se zmíněným zářením.
3. Systémová léčba, tedy léky, které blokují růst buněk, tlumí imunitní systém, potlačují zánětlivou reakci, brzdí nadměrné rohovatění kožních buněk atd.
4. Biologická léčba, která přichází na řadu, pokud veškeré konvenční léčebné metody selhaly nebo pacient trpí střední nebo těžkou formou lupénky. Dokáže cíleně zasáhnout do mechanismů imunitního systému a tím utlumit zánět hned v časné fázi.

Lupénka ve vlasech 19. prosince 2018

Jak mohu bojovat s lupénkou ve vlasech?

Postižení kštice je u psoriatiků velmi časté a léčba je obvykle náročná. Největší problém mívají pacienti s aplikovatelností krémů, špatnou dostupností a s česáním. Stejně jako na všechny formy psoriázy i na psoriázu ve vlasech má velmi dobrý vliv koupání v mořské vodě. Kromě lokálních kortikoidů se dají aplikovat dehtové preparáty nebo deriváty vitamínu D. Obecně platí tato pravidla: nemýt si vlasy příliš horkou vodou, nesnažit se násilně sundávat šupiny z postižených míst, při fénování používat fén s nižším výkonem.

Lupénka v těhotenství 19. prosince 2018

Je mi 36 let a s lupénkou bojuji asi 2 roky. Neustále mi vznikají nová a nová ložiska. Mám lupénku na nohách, na břiše a na zádech. Kožní lékařka mi předepisuje masti, po kterých se mi to nelepší. Nyní jsem těhotná a lékařka mi nechce již žádné léky předepsat. Opravdu neexistuje žádná léčba, která se dá užívat i v průběhu těhotenství?

Léčba lupénky může být buď lokální (mastmi), anebo celková, takovou bývá fototerapie, konvenční druhy léků ve formě tablet a nyní i biologická léčba. Pokud je lupénka v rozsahu větším než 10 % tělesného povrchu, je možné zvažovat i celkovou léčbu. V těhotenství a během kojení je však léčba, a to i mastmi, velmi omezena. Z celkové léčby je během těhotenství možno absolvovat fototerapii, hrazenou zdravotním pojištěním. Jen u velmi závažných případů lze i v těhotenství podat lék cyklosporin. U mírnějších projevů lupénky lze nárazově podávat masti se slabšími kortikoidy. Asi u 2/3 žen dochází však během těhotenství ke spontánnímu zlepšení projevů lupénky.

Hormonální antikoncepce a lupénka 19. prosince 2018

Má užívání hormonální antikoncepce vliv na lupénku a byl případně tento vliv vědecky popsán?

Negativní či pozitivní vliv hormonální antikoncepce na lupénku zatím prokázán nebyl, byť se lupénka může po některých lécích (např. na krevní tlak) zhoršit. Pokud by se přece jen lupénka po antikoncepci zhoršovala, očekávala bych po jejím vysazení zlepšení lupénky v rámci týdnů.

Vliv stravy na lupénku 19. prosince 2018

Doslechl jsem se, že do určité míry lze lupénku zmírnit úpravou jídelníčku. Jaké potraviny je tedy dobré omezit a které naopak do jídelníčku zařadit? A opravdu to může mít na průběh lupénky vliv?

Žádnými speciálními potravinami ani dietou se lupénka zmírnit nedá. Doporučuje se racionální dieta s omezením tuků a cholesterolu, a to především z toho důvodu, že pacienti s lupénkou mají vyšší incidenci diabetu a hyperlipidémie a vůbec tzv. metabolického syndromu a kardiovaskulárních onemocnění. Je také pravdou, že velká část pacientů přiznává zhoršení psoriázy po konzumaci alkoholu.

Strana 1 z 2 1 2